00Правильний інструментарій для бізнес-хірургії
Бізнес-інструмент, здатний з хірургічною точністю відсікти хворобу і оздоровити ситуацію, коштує грошей. Отже, обирати слід безпомильно. Когось рятують вроджені здібності, інтуїція – їх небагато, до 7%. Решта – сумніваються, міркують, діють, помиляються... Якась частина займається самолікуванням, виплутуючись завдяки наявному інтелекту й ерудиції. Інші – шукають дієві інструменти на стороні.

Література про бізнес
Якщо людина деякий час трудиться в обраному напрямку, вона володіє та оперує певними знаннями. Щоб збільшити об’єм цих знань, інтелектуально розвиватись та самостійно вирішувати деякі проблеми, вона використовує найдоступніший бізнес-інструмент – книгу. Кілька сот сторінок – і компетентність зростає, збільшується коло посильних завдань, зменшується потреба у запрошенні оплачуваних експертів. Навіть для спілкування з тими ж експертами потрібно мати мінімальні знання – щоб не плутати СЕО і контекстну рекламу, ребрендінг з реструктуризацією, макроекономіку з макросом Visual Basic.
Книжкова самоосвіта – ідеальний варіант у двох випадках:
1) для впорядкування і поповнення системи знань, які підприємець вже має;
2) для отримання елементарних знань в тій чи іншій галузі.
Вартість літератури про бізнес – від 0 до 200-300 грн.

01Семінар – групове заняття для отримання спеціальної підготовки.
Завдання семінару – сформувати навички рішення практичних задач. Перебіг семінарського заняття схожий на шкільний урок. Спочатку викладач пояснює теоретичні основи, потім показує, як теорія реалізується практично, пропонуючи кільком найсміливішим “учням” розв’язати завдання біля “дошки” – фліп-чарту. В підсумку учасники розбираються у суті проблеми і навчаються її вирішувати.
Заняття з куратором доречні для того,
1) щоб актуалізувати отримані знання, тобто з віртуального існування у свідомості перенести їх в реальність;
2) щоб сформувати особисту систему знань, використовуючи систему експерта.
Позитив: можна вчителя запитувати, просити додаткові пояснення, вимагати наочні приклади з життя, пропонувати на розгляд класу свої реально-існуючі проблеми.
Негатив:
1) вчитель не може індивідуально працювати з кожним, бо в класі 20-40 учнів;
2) вчитель не в змозі проконтролювати, чи будуть учні використовувати отриману інформацію на практиці і як саме – вірно чи не вірно – вони її використовуватимуть.
Методи зменшення негативу:
1) дається багато інструментів, щоб слухачі запам’ятали та використовували хоча б кілька;
2) пропонують 1-2 прийоми, які повторюють і розжовують так докладно, що зрозуміють навіть нетямущі;
3) викликають у слухачів емоційний відгук, щоб наступного дня сильні почуття підштовхнули до дії.
Вартість семінару – від 400 грн. до 5 600 грн. (за курс).

Тренінг: повторення – основа навчання
Тренінг – процес формування практичних навичок, коли теоретичні відомості даються в обмеженій кількості. Він доречний у випадку, коли та чи інша діяльність повинна відбуватись на рівні автоматизму – продажі, переговори, управління емоціями. Робота під час тренінгу схожа на заняття у спортзалі – чим більше підходів та повторів, тим сильніші та об’ємніші м’язи (тобто – навички).
Негатив:
коли тренування закінчуються, людина виходить з залу, втрачає з поля зору тренера – і діє за звичним стандартом. Чи не діє. Автор тренінгу не може цього проконтролювати.
Методи зменшення негативу:
1) піврічна серія тренінгів, після кожного заняття – домашнє завдання, яке аналізується на наступній зустрічі;
2) тижневий курс, впродовж якого на базі отриманих знань віддаються розпорядження, інструкції підлеглим, отримані результати аналізуються і відбувається коригування вказівок задля оптимального результату.
Вартість тренінгів – від 100 грн./год., до 14 000 грн. (за курс).

Консалтинг – консультація фахівця
Консалтинг використовується для вирішення термінових задач, які вимагають втручання висококваліфікованого спеціаліста. Він з’являється в компанію, досліджує проблему і пропонує її рішення – конкретний план дій. Цей спеціаліст схожий на шкільного відмінника, в якого двієчник списує готовий розв’язок.
Негатив:
- для бізнесмена так і залишиться таємницею причина проблеми та суть її вирішення;
- якщо умови змінюються, готовий рецепт не спрацьовує.
Позитив: швидке оптимальне рішення невідкладних проблем.
Ціна консалтингових послуг – від 300 грн./год. до 20 000 грн. (за курс в галузі управління).

Коучінг – пошук рішення за підтримки “друга”-коучера
Класичний коучер по-американськи не має спеціальних знань в проблемному питанні, тому цей фахівець – не тотожний консультанту. Його завдання – направляти хід думок та дій бізнесмена. Він не вчить новому, а підказує стандартний перелік кроків, які сприятимуть знаходженню вірного рішення (див. рис.). Цей варіант оптимальний тоді, коли підприємець володіє певним багажем знань та навичок. Якщо цього не має – він отримає пораду на прощання: зверніться до спеціаліста або запишіться на семінар.
1) аналіз наявної ситуації;
2) планування кроків з її вирішення;
3) отримання результатів;
4) аналіз причин успіхів та невдач;
5) планування нових кроків.
Вищий щабель коучінгу – бізнес-коучінг. В цьому випадку тренер працює з підприємством тривалий період, при чому він є фахівцем в галузі. Крім стимулювання правильних кроків у певному напрямі, він ділиться своїми теоретичними і практичними знаннями, мотивує використовувати нові знання, контролює їх втілення, аналізує результати, корегує рішення.
Вартість коучінгу – від 50 грн./год. та 100 грн. (за курс) до 5 000 грн. (за курс).

Інформація про ціни: http://www.yakaboo.ua/ , http://prom.ua/
Стаття написана за матеріалами Олександра Левітаса, бізнес-консультанта і бізнес-тренера

TPL_BACKTOTOP