macenko-01Наталя Маценко – людина, в очі якої дивилось багато пошукачів роботи у Вінниці. Зараз вона трудиться в Молодіжному центрі праці Вінниці, напучуючи молодь. Менеджер з підбору персоналу, кваліфікований психолог та бізнес-тренер, вона постійно працює над собою і шукає нових шляхів.

Маючи стабільну роботу, Наталя "тусується" в місцях, де часто бувають керівники малого й середнього бізнесу – на конференціях, семінарах, в коридорах, залах кабінетах міськради. На столах вона розкладає інформаційні листочки зі своїми координатами. Потім ходить на співбесіди, опиняючись на місці своїх підопічних, вдосконалюючи власні гуманні методи кадрового відбору.
- Я роботу шукаю постійно. Чому? По-перше, ти завжди знаходишся в тонусі. По-друге, постійно зустрічаєш нових людей, отримуєш досвід нового спілкування. Мені це цікаво, бо я працюю в сфері психології, в галузі співпраці з людьми, читаю лекції по підбору персоналу. Використовую будь-яку можливість – оголошення, Інтернет. Я одразу реагую, бо життя коротке і треба використовувати всі можливості, які є.

02Йдучи на власну співбесіду, як Ви готуєтесь?
- Потрібно, щоб хтось підбадьорив зранку. Наприклад, зразку поганий настрій, щось трапилось; якщо можна відмінити зустріч, то відмініть. Якщо ж ні, то настрій треба терміново покращити. Є дуже банальний спосіб. Берете люстерко, дивитесь на себе довго-довго, і при цьому посміхаєтесь... Врешті-решт настрій покращиться і ви виробите той ендорфін, який необхідний.

Як роботодавцю пересвідчитись, що Ви дійсно вмієте усе те, про пишете в резюме?
- Ось мене питають: ви можете працювати за комп’ютером? Тут же співрозмовник встає, дає мені місце і дивиться, що я можу. Або кажуть: завтра лекція в центрі зайнятості, можете провести групу? Я кажу одразу: Можу! По-перше, не треба лякатись. По-друге, навіть якщо будуть якісь помилки, то не треба бити себе батогом!

Наталя розповідає, чим зазвичай займаються HR-менеджери:
- Коле мені замовляють підбір персоналу, я найперше з’ясовую, що то за фірма, чим вона займається. Дізнаюсь у власника фірми, який спеціаліст потрібен. Наприклад, шукають робітника на кран, отож, яка потрібна кваліфікація, які риси характеру. Під час співбесіди я роблю помітки за 100-бальною системою оцінок. Кожна характеристика, про яку я дізналась з розмови, резюме, анкети, оцінюється балами – від 0 до 100. І далі відбираються кандидати з більшою кількістю балів – це люди, найбільш придатні на посаду.

Питання щодо віку, сімейного стану – коректні на співбесіді?
- Справ в тому, що це залежить від посади, професії. Якщо людина має цілий день бігати містом, то питати про вік і стан здоров’я дуже доречно. Визнаю, що стереотипи інколи ламаються. На посаду кур’єра я колись взяла жінку 50-ти років, бо побачила її темперамент! Вона з такою швидкістю рухалася, що заткне за пояс молодих - встигала і квіточки принести,  і булочок напекти, і переговорити з усіма дорогою!

Інколи Наталі доводилось проводити до 100 співбесід, щоб відібрати 5 кандидатів для наступного етапу. Наступний етап – розмова пошукача з директором – про посадовий оклад, про відрядження, обговорюються професійні питання. Якщо хтось з п’ятірки не приходить, менеджер телефонує людині, наступній за рейтингом.
- Резюме і анкети, які заповнюють претенденти на вакансію, менеджери з персоналу не повинні викидати – це "кадровий запас" на крайній випадок.

Впродовж дня Наталі Маценко спілкується з десятками громадян, які шукають роботу. Кожен з них – особистість, яка може викликати і позитивні, і негативні емоції. Як вдається уникнути суб’єктивності?
- Коли HR-менеджери проводять відбір, вони не завжди можуть відкинути власні вподобання. Тоді вони помиляються, приймаючи на роботу некваліфіковану людину. Чому? Припустимо, наприклад, що співбесідник нагадав мені мого брата. Є така річ в психології - перенесення: якщо людина на когось схожа, на неї переноситься позитив чи негатив "двійника". Щоб цього уникнути, я використовую спеціальну методику. В описаному випадку я так і кажу: ви схожі на мого брата. Або кажу: зараз я хвилююсь. Коли я проговорюю ситуацію, то я керую ситуацією. Ситуація вже на контролі, щоб не додати зайвий "плюс" або "мінус". Ви проговорюєте проблему для мозку і мозок вже має проблему на увазі. Ваша робота стає більш ефективною – ви виходите на емоційний "нуль" і відбираєте згідно з тими критеріями, які вам вказав керівник.

03Ще один нюанс, на якому акцентує Наталя, - особливості характеру того керівника, під началом якого працюватиме обраний кандидат. Бажано, щоб їхні характери підходили один одному:
- Якщо начальник холерик, а менеджер по кадрам приведе до нього також холерика, то буде вибух!

На великих підприємствах є спеціальні менеджери з персоналу – штатні одиниці, зайняті повний робочий день. А керівникам малого бізнесу як наймати персонал?
- Зараз є дуже багато консалтингових компаній, які займаються цими питаннями. Можна використовувати Інтернет, кадрові агентства. Керівник може виходити з того, скільки грошей у нього є. Він приходить зі своїми грошима в консалтингову фірму чи до незалежного HR-фахівця і каже: в мене є така-то сума на таку-то задачу, що я можу зробити? І отримує той об’єм послуг, на який вистачає коштів.

Які ризики в самостійному відборі співробітників?
- Я, як менеджер по кадрам, тримаю в голові одночасно багато нюансів! Оцінюється і враховується все: як людина заходить, що говорить, її темперамент... – є дуже багато факторів. Айтішник чи будь-яка людина в іншій сфері цього всього може не побачити. У них – свої знання, у мене – свої, в даному випадку їм не вистачатиме моїх знань...

Наталя формулює правила поведінки для менеджерів з персоналу:
- Менеджер має бути дуже коректним, це по-перше. По-друге, він повинен намагатись підбадьорити людину, підказати їй, якщо є потреба. Кваліфікований менеджер, який працює з людьми, повинен їх любити. Якщо ти даєш оточуючим добро, тобі легше працюватиметься.

Як успішно пройти співбесіду на достойну зарплату?
- Головне, не треба боятися шукати. Якщо ви знаходитеся на одній роботі, ви все рівно можете підбирати щось інше, що може вам підійти. Порада для молоді: вам краще тримати синицю в руці, ніж журавля в небі. Тобто краще нехай невеличкий оклад, але ви будете розвиватися. Однак не треба на цьому зациклюватися, дякуйте цьому місцю роботи і рухайтеся далі.
Щоб знайти краще місце роботи, треба на теперішньому вирішувати всі питання. Якщо ви були неохайним, некоректним, недисциплінованим, то всі ці недоліки за вами так і підуть. За потреби, вибачтесь, обов’язково подякуйте за науку. Тоді на новому місці до вас буде краще відношення і краще зарплатня!

 

TPL_BACKTOTOP